Wpływ konopi na środowisko możemy podzielić przede wszystkim na dwa sektory. Pierwszy z nich to uprawa konopi siewnych, która ma bezpośredni wpływ na glebę, czy powietrze. Drugi sektor natomiast to wykorzystanie surowców otrzymanych z uprawy konopi do przetwórstwa i zastosowania produktów w różnych gałęziach przemysłu.
W obu przypadkach konopie siewne wykazują korzystny wpływ na środowisko naturalne, lecz jak dokładnie wpływają na klimat? W czym mogą pomóc nam i naszej planecie? W artykule przyjrzymy się tym dwóm aspektom.
Uprawa konopi i jej bezpośredni wpływ na środowisko
Konopie siewne to rośliny dość łatwe w uprawie, mało wymagające i przede wszystkim ekologiczne.
Nie wymagają zastosowania sztucznych i chemicznych nawozów, ponieważ bardzo szybko rosną, odstraszają szkodniki i są mało podatne na choroby. Dzięki czemu w naszych uprawach stosujemy jedynie naturalne środki ochrony roślin i wzbogacamy rośliny jedynie nawozami, które uzupełniają takie składniki jak azot, fosfor i potas.
Kolejną korzyścią uprawy konopi to fakt, iż charakteryzuje się ujemnym bilansem węglowym.
Podczas wzrostu, plantacja konopi siewnej pochłania z atmosfery dwutlenek węgla i produkuje tlen. Jeden hektar konopi w trzy miesiące jest w stanie wyprodukować większą ilość tlenu, co stary, 60-letni las o tej samej wielkości.
Przyczynia się więc do ograniczenia emisji gazów cieplarnianych.
Biorąc to pod uwagę – zwiększenie wykorzystywania konopi w przemyśle oraz zwiększenie samych upraw mogłoby zmniejszyć ilość CO2 w naszej atmosferze.
Kilkakrotnie już wspominaliśmy, że konopie siewne poprawiają jakość gleb, na których są uprawiane. Polega to na zapobieganiu erozji gleby, dzięki długiemu systemowi korzeni, braku konieczności używania szkodliwych, chemicznych nawozów, a także umiejętności filtrowania gleby z toksycznych zanieczyszczeń – w tym jednych z najgorszych, czyli materiałów radioaktywnych.
Dodatkowo dzięki długim korzeniom roślina nie potrzebuje dużej ilości wody. Konopie potrafią pobierać potrzebną im do życia wodę sięgając głęboko, aż do wód gruntowych, dzięki czemu nie powodują pustynnienia terenów wokół.
Przemysł konopny, a wpływ na klimat
Konopia jest rośliną o ogromnym potencjale. W przemyśle wykorzystuje się niemalże każdą jej część, jak kwiaty, liście, paździerze, nasiona, do produkcji różnych ekologicznych alternatyw produktowych, które są zdecydowanie bezpieczniejsze i lepsze dla naszej Planety oraz bezpośrednio wpływają na klimat. Możemy wyróżnić kilka gałęzi przemysłu w których konopie znajdują swoje zastosowanie, jak:
– żywność konopna,
– kosmetyki,
– włókiennictwo,
– przemysł papierniczy,
– przemysł budowlany,
– biopaliwa, a także biotworzywa.
W przypadku produktów spożywczych wytwarzanych np. z nasion konopi nie stosuje się żadnych procesów chemicznych, które mogłyby mieć szkodliwy wpływ na środowisko, jak np. w porównaniu do przetwórstwa soi, czy pszenicy.
Produkty konopne w przemyśle włókienniczym i tekstylnym zyskują coraz bardziej na popularności. Nic dziwnego, w końcu zarówno papier, jak i włókna z konopi produkuje się w bardzo prosty sposób i przede wszystkim nie wykorzystuje się do tego procesu żadnych chemicznych środków.
Dodatkowo z jednego hektara konopi możemy wytworzyć tyle samo surowca do produkcji papieru, co z aż 4 hektarów lasu.
Idea ekologicznego przetwórstwa znalazła swoje miejsce również w przemyśle budowlanym, który odpowiada za spory wkład, jeśli chodzi o emisję gazów cieplarnianych. Beton konopny tzw. hempcrete to naturalny surowiec konopny, który z powodzeniem sprawdza się przy budowie domów i nie zagraża planecie w takim stopniu jak produkcja cementu. Wiemy, że beton w dzisiejszych czasach jest jedną z najbardziej powszechnie stosowanych substancji.
Dlatego zastąpienie jej ekologicznymi środkami wydaje się rozsądne i w efekcie nieuniknione.
Więcej na temat betonu konopnego dowiecie się z naszego artykułu, w którym poruszamy ważne kwestie na temat jego ekologiczności.
Ostatnim produktem z pozytywnym wpływem na środowisko, który poruszymy w dzisiejszym artykule jest biopaliwo i energia z konopi.
Jedną z najważniejszych kwestii w tym przykładzie są paździerze konopne, które posiadają wysoką wydajność energetyczną. Z jednego hektara konopi siewnych możemy uzyskać nawet 15 ton suchej masy, dzięki czemu konopie stanowią doskonałą alternatywę dla odnawialnych źródeł energii, a przede wszystkim dla lasów.
Podczas spalania paździerzy konopnych wytwarza się większa energia niż przy spalaniu drewna.
Jeśli chcecie dowiedzieć się nieco więcej na temat energii pozyskiwanej z konopi, a także jak powstaje biopaliwo i dlaczego są przyszłością przemysłu energetycznego zapraszamy do zapoznania się z naszym artykułem – Energia i paliwo z konopi.
O korzystnym wpływie konopi na środowisko możemy mówić godzinami. Niejednokrotnie udowadniamy jak wzrost popularności konopi spowodowany jest przede wszystkim rozwojem i współczesnymi potrzebami podążania za ekologicznymi rozwiązaniami i dbaniem o środowisko naturalne.